top of page

איך מתמודדים עם הרטבת לילה?

מאת: אריאלה זמיר, מומחית לגיל הרך

אתם לא לבד!

25% מהילדים בני 4 מרטיבים.

15% מבני 6 מרטיבים.

8% מבני 10 מרטיבים.

5% מבני 12 מרטיבים.

2% מבני 18 ואילך עדיין מרטיבים.


הרטבת לילה היא נושא שמיליוני משפחות ברחבי העולם מתמודדות איתו בכל לילה. זהו תהליך טבעי של התפתחות הילדים. לרוב הרטבת לילה איננה סימן לבעיה פיזית או רגשית.

הרטבת לילה יכולה להימשך תקופה ארוכה, אולם תמיכה ועידוד מצד ההורים ומתן תחושה, שהכל בסדר, יעזרו לילדים להרגיש טוב יותר עם עצמם עד שהתופעה תחלוף. הרטבת לילה בדרך כלל עוברת במשפחה, אם אחד ההורים הרטיב בלילה בילדותו סביר להניח שגם הילד ירטיב, השכיחות גדלה אם שני ההורים הרטיבו בלילה בילדותם.

התמודדות עם הרטבת לילה

בדרך כלל התופעה חולפת מעצמה, אך עד אז עבור הילדים התופעה מלווה בתחושת אי נוחות ומבוכה רבה ולכן חשוב מאוד לספק לילדים תמיכה וחיזוק לאורך כל התהליך.

איך ומה אני יכולה להסביר לילד שלי למה הוא מרטיב?

עליכם להסביר לילדיכם שתופעת הרטבת לילה היא דבר טבעי וזהו חלק מתהליך הגדילה שלהם ולא משהו שיישאר לעולמים. העובדה שאחד מההורים חווה את התופעה בילדותו יכולה לעזור לילדכם, שתפו את הילדים בחוויותיכם מילדותכם בנושא זה.

הילד שלי רוצה ללכת לישון אצל משפחה/חברים אבל מתבייש, איך אפשר לעזור לו?

חשוב מאוד שהרטבת הלילה לא תגרום לילד להימנע מלהשתתף בפעילויות חברתיות שונות, כמו טיולים עם לינה, מחנות נוער, שינה אצל חברים... ועוד. במידה והילד מעוניין לישון אצל חבר- דברו עם ההורה של החבר והסבירו לו את המצב. באם יש להם ניילון למזרון, בקשו שיסדרו את המיטה לפני שהילד מגיע. באם אין, רצוי למצוא פתרון מתאים כגון פד סופג או בטנת שק שינה (המוצעים באתר). הסבירו לו שההורה של החבר יעזור לו במידת הצורך. כמו כן דאגו לפיג'מה נוספת ולבגדים להחלפה.

איך אני אמור/ה להגיב כשהילד שלי מתעורר רטוב או יבש לחילופין?

כאשר הילד קם בבוקר יבש, ציינו זאת באמירה של גאווה. "אני רואה שהלילה הצלחת להשאר יבש. כל הכבוד לך!!" זה יעודד את הילד בהצלחתו, זה ייתן לו בטחון ביכולתו ותחושה של נצחון וגאווה. אל תשתמשו במתנות וחגיגות!! דבר זה עלול להכניס את הילד לסחרור ולחץ של הצלחה וכשלון. גם אין לילד כל צורך בחגיגות, הוא מאושר מהצלחתו ומכך שאתם ההורים רואים את הצלחתו ומעריכים אותו על כך.

כאשר הילד קם רטוב בבוקר אל תתחילו לעשות פרצופים ולהעיר לו על כך. הוא יודע שהוא קם רטוב. עיזרו לו להתארגן בשקט בלי יותר מדי לחץ. שוב חיזרו והסבירו לו שזה לא באשמתו. זה עניין של בשלות המנגנון בגוף (במח) וזה יגיע. אתם יודעים שזה יעבור והכל יהיה בסדר.

איך אני יכולה להקל על הילד שלי בהתמודדות עם הרטבות לילה?

הניחו פיג'מה נקיה ליד מיטתו של הילד. במידה ויקום באמצע הלילה רטוב, יוכל להחליף את בגדיו במהירות ובלי לבזבז זמן יקר של שינה. במקום להחליף את כל כלי המיטה - השתמשו בברולי למיטה אשר סופג ומשאיר את הסדין והמזרון יבשים מתחתיו. במידת הצורך החליפו בזריזות את הפד בלבד ובבוקר הכניסו למכונת כביסה יחד עם הפיג'מה הרטובה. חשוב מאוד לאפשר לילד לחזור לישון במהירות האפשרית כדי לא לגרום לו לעייפות במהלך היום ובהפרעה של מנגנוני השינה.

במאמר זה התייחסתי להרטבת לילה ראשונית התפתחותית.

לפעמים יש מצבים בהם ילד שהיה כבר יבש בלילה התחיל להרטיב שוב, במקרה כזה חשוב לברר את הסיבה להרטבה ואף לפנות לרופא במידת הצורך.

מתי לפנות לרופא?

  • מתחילה הרטבת לילה לאחר שהילד היה יבש לפחות שישה חודשים.

  • הילד מרטיב אחרי גיל שבע.

  • הילד מתחיל להרטיב גם בשעות היום.

  • מתחילה בנוסף להרטבת הלילה גם התנהנות שונה בבית הספר או בבית.

  • הילד מתלונן על תחושה של שריפה בזמן השתנה.

  • כשהילד צריך לעשות פיפי בתכיפות.

  • כשהילד אוכל או שותה הרבה יותר מהרגיל.

  • התנפחות של הרגליים או הקרסוליים.

יש לך שאלה נוספת? מוזמנים לפנות אליי בכל שאלה.

אריאלה זמיר, להיות הורים מבלי להשתגע


Comments


bottom of page